Header Ads

Dökülen saçlar için büyük adım

L’Oréal’in saç konusundaki uzmanlığıyla, biyoteknoloji şirketi Poietis’in geliştirdiği yeni teknoloji biraraya geliyor. Önemli bir anlaşmaya imza atan iki marka, işbirliği kapsamında, saç çıkarma yeteneğine folikülü üretmeye dair çalışmalarında son adıma yaklaştı.

30 yıldır doku mühendisliğini kullanarak saçın biyolojik yapısıyla ilgili çalışmalar yapan L’Oréal, Poietis ile imzaladığı anlaşma doğrultusunda, saç çıkaran en küçük organ olan saç folikülünü bioprinter kullanarak üretmeyi amaçlıyor. İki marka arasındaki ortak çalışma, Yapay Doku Mühendisliği’nin sınırlarını zorluyor.

Poietis tarafından geliştirilen lazer teknolojisi biyolojik dokuyu 3D olarak üretmeye ve % 95’in üzerinde hücresel canlılık sağlamaya yarıyor. Özgün bioprint teknolojisi, lazer ışını teknolojisiyle başarılı bir şekilde tabakalaşmayı da kapsıyor. Üretilen canlı dokunun testlerde kullanılabilmesi için 3 hafta süreyle olgunlaşması gerekiyor.

Poietis’in yüksek teknolojisi ile L’Oréal’in tecrubesi ve uzmanlığı birleşince saç üretme yeteneğine sahip folikülü üretmenin de mümkün olduğu öngörülüyor. Poietis CEO’su Fabien Guillemot konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘’L’Oréal ile çalıştığımız için çok gururluyuz. Dünya çapında başarılarıyla tanınan bir markanın bizim teknolojimizi kullanmak istemesi Poietis için çok büyük bir adım’’ diye konuşurken, Poietis Genel Müdürü Bruno Brisson ‘’L’Oréal ile işbirliğimiz yapay doku mühendisliğinde yeniliklerin ve gelişmelerin başlangıcı olacak’’ dedi.

L’Oréal Araştırma ve Yenilik Direktörü José Cotovio işbirliğine dair olarak ‘’Bu birliktelik, L’Oréal için kendi uzmanlık alanlarını daha da geliştirmeyi, saç konusunda çok önemli bir yeniliği sağlayacak’’ diye konuştu.

*Bu sitede yazı yayınlatmanın en ucuz yöntemi için tıklayın!
loading...

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Önizleme