Saç kestirirken nelere dikkat etmeliyiz?

0
Saç Kestirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kadın ya da erkek fark etmeksizin herkes zaman zaman dış görünümünde değişiklik yapmak ister. Dış görünümde değişiklik denince ise akla ilk saçlar gelir. Saçlar boyanır, şekillendirilir hatta çok daha fazla değişiklik isteniyorsa farklı modelleri denemek için kestirilir. Özellikle saç kestirmek dış görünümü değiştirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği işlemlerden biridir. Saç kestirmeden önce dikkate alacağınız birkaç detay ile bütün bu olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz. Peki saç kestirirken nelere dikkat etmeliyiz? Bu yazımızda bu soruya kısa bilgiler ile cevap vermeye çalışacağız.

Kadın ya da erkek fark etmeksizin herkes zaman zaman dış görünümünde değişiklik yapmak ister. Dış görünümde değişiklik denince ise akla ilk saçlar gelir. Saçlar boyanır, şekillendirilir hatta çok daha fazla değişiklik isteniyorsa farklı modelleri denemek için kestirilir. Özellikle saç kestirmek dış görünümü değiştirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği işlemlerden biridir.

Uzun bir karar verme süreci ardından ya da aniden saçlarınızı kestirmeye karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Herkes hayalindeki saç modeline sahip olmak ister. Ama bazı durumlarda bu mümkün olmayabilir. Siz her ne kadar o saç modelini isteseniz de hayalinizdeki saç modeli yüz şeklinize, saç tipinize uygun olmayabilir. Hatta görünümünüze ve tarzınıza uyum sağlamaması gibi olumsuz durumlar yaşayabilirsiniz.

Saç kestirmeden önce dikkate alacağınız birkaç detay ile bütün bu olumsuzlukların önüne geçebilirsiniz. Peki saç kestirirken nelere dikkat etmeliyiz? Bu yazımızda bu soruya kısa bilgiler ile cevap vermeye çalışacağız.

Yüz Şeklinizi Tanıyın

Saçınızı kestirmeye karar verdiyseniz ilk dikkat etmeniz gereken yüz şeklinize uygun bir saç modeli belirlemek. Bir ünlüde, arkadaşınızda ya da internette gördüğünüz saç modeli ne kadar güzel olursa olsun yüz şekliniz için uygun olmayabilir. Yüz şekliniz için uygun olmayan bir saç modeli ise hoş olmayan bir görüntü oluşmasına neden olacaktır. Bu yüzden aynanın karşısına geçerek hangi yüz tipine sahip olduğunuzu keşfetmelisiniz.

Yüz hatlarınız keskin ise yüz hatlarınızı yumuşatacak saç modellerini tercih edebilirsiniz. Ya da daha yumuşak ve yuvarlak yüz hatlarına sahipseniz, yüz hatlarınızı daha da ortaya çıkaran saç modellerini kullanmanız daha doğru olacaktır.

Saç Kestirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Saç Tipinizi Tanıyın

Saç kestirmeye karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise saç tipinize uygun bir saç kesimi gerçekleştirmek. Saç tipleri kalın ve ince telli saçlar olmak üzere iki kategoriye ayrılırlar. Kesimden önce saç modelinize karar verirken saç tipinizi de göz önüne almakta fayda var. İnce telli saçlar daha sönük yapıdaki saç tipleridir. Bu yüzden ince telli saçlara sahipseniz saçlarınıza hareketlilik katacak modelleri seçmelisiniz. Kısa ve katlı modelleri tercih edebilirsiniz. Kalın telli saçlar ise daha çok kabarmaya ve elektriklenmeye meyilli saç tiplerdir. Bu saç tipine sahipseniz kabarmanın ve elektriklenmenin önüne geçecek modelleri seçmelisiniz. Daha uzun saç modelleri ve düz kesimleri tercih edebilirsiniz.

Süreye Dikkat Edin

Saç kestirmek söz konusu olunca en az dikkat edilen konularında başında kesimler arası geçen süre geliyor. İki saç kesimi arasındaki süre saçınızın yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca doğal saçlar ile boyalı veya diğer saç işlemlerini gören saçların uzama süreleri farklıdır. Boyalı, ısıl işlemlere ya da kimyasal içeren işlemlere maruz kalan saçlar daha çabuk yıpranıp, kırılabilir. Bu yüzden bu tarz saçlarda özellikle de uzatmak istiyorsanız ayda 1 mutlaka saçlarınızı kestirmelisiniz. Diğer deyimiyle uçlarını temizletmelisiniz. Eğer doğal saçlara sahip iseniz ve saçlarınızı uzatmak istiyorsanız saçlarınızı kırıklardan arındırmak adına 2-3 ayda bir kestirmeniz yeterli olacaktır.

Saç tipinize uygun doğru saç bakım ürünleri ile bakım yapıyorsanız bu süreyi biraz daha uzun tutabilirsiniz. Çünkü doğru saç bakımları ile oluşturulan saç bakım rutinleri, saçınızın daha az yıpranmasını ve kırılmasını sağlayacaktır.

Saç Kestirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kararınızdan Emin Olun

Hepimizin genellikle yaptığı şeylerden biridir saç kestirmeye karar verdikten sonra başkalarından fikir almak. Ancak yüz şeklinize ve saç tipinize uygun bir saç modeli seçtiğinizi düşünüyorsanız başkalarının sizi etkilemesine izin vermemenizde fayda var. Herkesin hayatında fikirlerine önem verdiği kişiler vardır ama saç modelini kullanacak olan sizsiniz. Kimse sizin kadar nasıl bir saç modelinde kendinizi rahat hissedeceğinizi ve rahat kullanacağınızı bilemez. Bu yüzden kararınızdan emin olun. Karar alırken dikkat etmeniz gereken tek şey seçtiğiniz saç modelinin size uygunluğunu tekrar tekrar gözden geçirmek olmalı. Özellikle de saçlarınızda radikal değişimler düşünüyorsanız.

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda saç kestirirken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna detaylı cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Saçınıza sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüm kazandırmak istiyorsanız sitemizde yer alan her saç tipine özel saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!


✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)
advertise

#buttons=(Kapat !) #days=(20)

Web sitesi, deneyimi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !