Kafein selülite iyi mi gelir?

0
Kafein selülite iyi mi gelir?
İşin ironik yanı kafein selülit yapmadığı gibi yağ yakıcı etkisiyle selüliti önlemekte ve selülit tedavisinde sıkça kullanılıyor. 


Kafein selülit yapar mı? Diyen Dr. Göknel, kafeinin masumiyetini şu sözlerle anlattı.

Farmakognozi ve Fitoterapi Derneği Üyesi ve Mikro-Gen Ar-Ge Direktörü Dr. Özgür Göknel, kafeinin, bir dönem selülite neden olmakla haksız yere suçlandığını ancak son yıllarda aklandığını açıkladı. 

'Peki neden kafein ile ilgili bu iddia ortaya atıldı, ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye insan ister istemez düşünüyor. Bir gıdanın yararını veya zararını tartışırken mutlaka ne kadar tüketildiğini veya başka hangi gıdalarla beraber tüketildiğini de irdelemek gerekir.

Kafein deyince aklımıza hemen kahve gelir. Kahve hiç kuşkusuz önemli bir kafein kaynağıdır ancak tek kafein kaynağı değildir. Kafein, çay, cola ve çikolata gibi besin maddelerinin içeriğinde de bulunmaktadır.

Ülkemizde çay ve kahve genellikle şekerle tüketilirken kola ise tam bir şeker deposudur. Aşırı miktarda aldığımız şeker, vücutta yağ olarak depolanır. Selülit tıbbi olarak hidrolipodistrofi olarak adlandırılır ve temelde cilt altı dokularında yağın en çok biriktiği bölgelerde gözlenir. Dolayısıyla selülitin gerçek sorumlusu kafein değil yağın oluşmasına neden olan şekerin ta kendisidir ve fazla tükettiğimiz çay, kahve, çikolata ve özellikle de kolanın, içeriğindeki şeker nedeniyle, selülite neden olması kaçınılmazdır.

Selülit tedavisinde yeşil çay ve kafein


Dr. Özgür Göknel, kafeinin yanı sıra yeşilçaya da dikkat çekiyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: Her gün yeni bir faydası keşfedilen yeşil çay son yıllarda tıp dünyasının da göz bebeği olmuştur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanı sıra yağ yakıcı, metabolizma hızlandırıcı etkisiyle zayıflatma özelliği sıkça vurgulanan yeşil çay, diyetlerde de artık mutlaka öneriliyor. Çünkü fiziksel egzersiz yapılmadan uygulanan bir diyette kilo kaybı çoğunlukla su ve kas kaybı olarak gerçekleşirken, yeşil çay sadece yağ dokusuna etki ederek kişinin aynı zamanda sıkılaşmasını ve var olan selülitlerin de giderilmesini sağlıyor.

Kafein ise, yeşil çayın etkinliğini daha da arttırıyor dolayısıyla ikisinin birlikte kullanımı yağ yakımını ve kilo kaybını hızlandırıyor. Tabi ki doğru dozda alınması gerekiyor, sadece yeşilçayı demleyip içerek bir sonuç alamayabilirsiniz. Bu sebeple selülitlerden ya da bölgesel yağlanmadan kurtulmak ve kilo vermek için mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı yeşil çay ve kafein tabletlerini kullanmanız sağlığınız için çok önemli.

Yalnız dikkat edin, eczanelerde satılan her tablet Sağlık Bakanlığı izinli değildir. Özellikle belirtmeniz gerekebilir. 
 
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)
advertise

#buttons=(Kapat !) #days=(20)

Web sitesi, deneyimi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !