Saçın en büyük sıkıntısı nedir?

0
Saçın en büyük sıkıntısı nedir?

Üstelik organik olanları da çok tehlikeli!

Saçları kaliteli bir şampuanla sık yıkamak saça asla zarar vermez. Saçlar her gün bile yıkanabilir.

HER GÜN YIKANABİLİR

Saça en fazla boyalar zarar verir, bu durum organik olarak bilinen boyalar için de geçerli. 'Boyamayın' demiyorum ama en azından boyadan sonra saça profesyonel bir bakım yaptırın.

DERİYLE TEMAS ETMEMELİ

Jöle, köpük ve şekillendiriciler, saç derisine çok temas ettirmediğiniz sürece kullanılabilir. Herhangi bir zararları yoktur. Çünkü saçın yüzeyinde kalırlar. Boya gibi saç derisine işlemezler. Fakat saç dibine fazla sürülürlerse saç kökleri kapanır ve nefes alamaz.

Kaynak ve postişin de saça büyük bir zararı yoktur.

KELLİK ANCAK YAVAŞLAYABİLİR

Doğal ürünlerin kullanılmasından yana değilim. Mesela limon da doğal bir üründür ama mermere zarar verir.

Kellik sorunu genetiktir ve genetik olandan kaçamayız. Ancak doğru şampuan ve saç dökülmesini engelleyen losyonlarla kelliğe giden yolu uzatabiliriz. Günlük olarak 100 telden fazla saç dökülmesi bir sorunun işaretidir.

TÜRKLER BAKIMLI

Gördüğüm kadarıyla Türk kadınları saçlarına gerçekten iyi bakıyorlar. Dolayısıyla da saç kaliteleri oldukça iyi... Türkler, İspanyollar'ın saç yapısına ve fiziğine sahipler. Bir İspanyol olarak kendimi Türkiye'de hiç yabancı hissetmiyorum.

KUZEY ÜLKELERİ ŞANSLI

Saçlarıyla en çok ilgilenen ülkeler kıyı sahil şeridindeki Akdeniz ülkeleri, özellikle de İtalya.

Genetik anlamda en iyi saç kalitesine sahip olan ülkeler Kuzey ülkeleri; İsveç, Norveç, Danimarka. Çünkü yağlanma sorunu yaşamıyorlar...

SAÇ PROBLEMİ EN ÇOK AVRUPA'DA

En fazla saç sorunları Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanıyor. Avrupa'da genetik ve kültürel sorunlar saçlarda problem yaratırken, Ortadoğu'da sağlıksız saçların nedeni bilinçsizlik ve genetik. Avrupa'da her 10 kişiden sekizinin saç sorunu var. Uzakdoğu'da ise her 10 kişiden altısı cansız saç ve kuruluk sorunu yaşıyor. Avrupa'da sırasıyla en çok kuruluk, yağlanma, kepek ve dökülme konularında sorun yaşanıyor.

ERKEKLERDE KEPEK SORUNU DAHA FAZLA

Dünya genelinde her 10 kişiden sekizi saçlarıyla ilgili problemler yaşıyor. Saç dökülmesi oranı; kadınlarda yüzde 43, erkeklerde ise yüzde 78. Kepek sorunu; kadınlarda yüzde 64, erkeklerde yüzde 73. Saç kuruluğu; kadınlarda yüzde 80, erkeklerde yüzde 60. Yağlanma sorunu, kadınlarda yüzde 55, erkeklerde yüzde 70 görülüyor. Deri sorunları ise kadınlarda yüzde 23, erkeklerde yüzde 43 görülüyor.

TEMEL SAÇ SORUNLARI

Yapısal sorunlar: Saçın doğal yapısı, saçın gelişimi ve saç tipi ile ilgili sorunlar. Genetik sorunlar: Aile ve genlerden kaynaklanan sorunlar. Kültürel sorunlar: Yaşam biçimi, beslenme biçimi, yaşam kalitesi ile ilgili sorunlar. Çevresel faktörler: Yaşanılan yerin ikliminden, mevsimsel geçişlerden, kirlilikten kaynaklanan sorunlar. Bilinçsizlikten kaynaklanan sorunlar: Yanlış ürün kullanımı, sorunu geç keşfetme, bilinçsiz tercihler...

YAŞA GÖRE EN ÇOK GÖRÜLEN SAÇ SORUNLARI

18-30 yaş arası: Dökülme yüzde 50, kuruluk yüzde 70, yağlanma yüzde 90, deri sorunları yüzde 30. 30-45: Dökülme yüzde 80, kuruluk yüzde 77, yağlanma yüzde 80, deri sorunları yüzde 25. 45-55: Dökülme yüzde 95, kuruluk yüzde 87, yağlanma yüzde 69, deri sorunları yüzde 50.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)
advertise

#buttons=(Kapat !) #days=(20)

Web sitesi, deneyimi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !
Bumerang - Yazarkafe