Göz altı morlukları hastalık habercisi

0
Yüz güzelliğinde önemli işlevi olan gözler, özellikle kadınlar için, koyu renkli halkalar nedeniyle, güzelliğe düşülen gölge gibi algılanabiliyor. Ama sadece estetik bir sorun değil hastalık habercisi de olabilen bu halkalardan kurtulmanın yolu, düzenli yaşamı benimsemekten geçiyor.

Çoğu zaman uykusuzluk, yorgunluk, stres, depresyon gibi nedenlerle göz altında koyu renkli halkalar oluşabiliyor. Uzun ve yoğun iş dönemindeki bireyler, uzun süre bilgisayarla uğraşan insanlarda, bu halkalara daha da sıklıkla rastlanıyor.

Dermatolog Dr. Nihat Özkan, çoğu kişinin en çok rahatsız olduğu durumlardan biri olan göz altındaki koyu renkli halkalar veya morluklar hakkında önemli bilgiler verdi.

İLK BELİRTİ GÖZ ÇEVRESİNDE MEYDANA GELİR

Göz altı torbaları veya morluklar, daha çok kadınlar için önemli bir sorun. Göz altındaki koyu renkli halkalar ve morluklar aslında, hastalık habercisi olabilir diyen Dr. Nihat Özkan, bu durumun nedenlerini şöyle sıraladı:

Göz altı morlukları hastalık habercisi

“Göz altı cildi, hassas ve incedir. Bu nedenle, yaşlılığın ilk belirtileri göz çevresinde meydana gelir. Bu bölgede, bazen ileri yaşlarda, sıvı kaybı artar. Kalıtım yani genetik, anne-babada varsa aile bireylerinde de olabilir. Yaşlanmaya bağlı kolojen doku kaybı sonucu da oluşabilir, az su içmek de bu kuruluğun nedenleri arsındadır. Ortalama, günde 2-2 buçuk litre su tüketmekte fayda var. Uykusuzluk, yorgunluk ise halkaların oluşumunda en sık gösterilen sebepler arasında. Bunun haricinde depresyon, sinüzit, göz etrafında oluşan enfeksiyonlar, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, tiroid hastalıkları, göz alerjileri, göz kuruluğu, demir eksikliği göz altı torbalarının oluşumunu tetikler.”

SİGARA DA MORLUKLAR ÜZERİNDE BÜYÜK ETKEN

Sigara, dolaşım bozukluğuna sebep olduğu için, göz altındaki torbaları çoğaltabilir, açıklamasını yapan Dr. Nihat Özkan,kafein, alkol bağımlılığı da etkenler arasındadır. Gebelik durumlarında, ödem durumlarında, regl durumunda yine bu morluklar daha sık görülebilir. Bunun haricinde, güneş ışınlarına fazla maruz kalma da göz altı morluklarına sebep olabilir, dedi.

Göz altı torbalarının oluşmasını önlemek için yaşantımıza dikkat etmemiz gerekiyor diyen Dr. Nihat Özkan, düzenli hayat, yorgunluğu azaltma, bol su içmek bu halkaların oluşumunu engelleyebilir. Bazen dermatoloji uzmanının bilgisi olmadan, bitkisel ve kozmetik ilaçlara yönelim oluyor ki bu yanlış. Mutlaka dermatologun görmesinde fayda var. Çünkü rahatsızlığı nedene bağlı tedavi etmek faydalı olandır, açıklamasını yaptı.

Dr. Özkan göz altı halkalarının tedavi yöntemlerini şöyle sıraladı:

“Tedavi olarak; radyo frekans, mezoterapi, dermoroller, haricen K vitaminli göz çevresi kremleri ve haricen E vitamini kapsüllerinin de faydası var. Botoks da yardımcıdır tedavide. Eğer halkaların oluşma nedeni demir eksikliğinden kaynaklanıyorsa ona göre tedavi yapmakta fayda var. Kısacası, hemen dermatoloji uzmanına başvurarak laboratuvar testlerinin yapılması gerekiyor.”

Nihat Özkan ayrıca, göz altı halkaları, özellikle böbrek hastalığı, demir eksikliği anemisi, tiroid hastalıkları bazen de çok nadir olarak, karaciğer hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu sıkıntıyı yaşayanların, özellikle yazın yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanmasının büyük önemi var, dedi.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
Yorum Gönder (0)
advertise

#buttons=(Kapat !) #days=(20)

Web sitesi, deneyimi geliştirmek için çerezleri kullanır. Daha fazla
Accept !