Header Ads

Güzel Gülümsemenin 7 Sırrı!

Dentram Diş Klinikleri Kurucusu Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, güzel gülümsemenin püf noktalarını anlattı. Güzel gülüşün gereklerini 7 madde halinde sıralayan Yalçın, bu listeyi herkesin gözden geçirmesini tavsiye etti. İşte aynanın karşısına geçerek gülümsemenizi test edebileceğiniz bir fırsat…

1) Dişleriniz yeterince beyaz mı? Beyaz dişler yüzünüzün canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Dişlerinizin renginin beyazlatılması özellikle Lazer desteği ile çok kolaydır. Senede 1 ya da 2 senede 1 kez beyazlatma işlemini tekrarlayabilirsiniz..

2) Konuşurken diş ve dudaklarınızı inceleyin. Üst kesici dişlerinizin 1-2 mm’sinin alt dişlerinizin de kesici kenar uçlarının görünmesini isteriz. Eğer konuşurken sadece alt dişleriniz görünüyorsa, gülüşünüze bir düzeltme gerekiyor demektir.

3) Diş boşlukları ihmale gelmez! Çenelerinizin arka bölgelerindeki çekilmiş dişlere ait diş boşluklarını, çekim yapılmasının ardından çok kısa bir sürede tedavi ettirin. Uzun süre dişsiz kalan bölgelerde kemik erimesi olacaktır ve komşu dişler çekim boşluğuna doğru kayacak ve bir süre sonra yeni sağlıklı diş yapımına imkan kalmayacaktır. Ayrıca arka bölgelerdeki diş boşlukları gülerken görünmüyor zannetmeyin!

4) Dişlerin cinsiyeti var! Kadınsı dişler geniş, yuvarlak hatlıdır. Erkeksi dişler köşeli, orta genişliktedir.

5) Aşınmaya dikkat! Zaman içinde yenilen gıdalar, yaşlanma ya da diş gıcırdatma gibi sebeplere bağlı olarak dişler formlarını kaybedebilirler. Daha düzleşerek boyları kısalır. Ve artık konuşurken görünmez hale gelirler. Asitli yiyeceklerden dişlerinizi koruyun ve diş sıkma alışkanlığı için “gece plağı” kullanın.

6) Ortodontik probleminiz mi var? Dişleriniz çapraşık mı? Tam gülümseme sırasında kaç tane dişiniz görünüyor? Diş etlerinizin kaç milimetresi görünüyor? İdeal gülüş hattında, 10 adet dişinizin yer alması gerekir. Üst çenenin dar olması ya da dişlerin geriye yatık olması gibi ortodontik sorunlar diş estetiğini oldukça olumsuz yönde etkiler.

7) Yüzünüz simetrik mi? Yüz estetiğinde simetri çok önemli bir kriterdir. Alnınızın tam orta noktası, burun ucu ve çene ucunuza bir kalemle işaret koyarak bu 3 noktanın aynı düzlemde olduğunu kontrol edin. Asimetri bazen tek taraflı çiğneme alışkanlığının uzun süre devam etmesiyle de oluşabilir.

Ortodontist Dr Aylin Sezen Yalçın ayrıca temizlik alışkanlığının güzel bir gülümsemenin temeli olduğunu hatırlattı. Yalçın, günde en az 2 kez diş fırçalanmasını ve ek olarak, diş ipi ve ağız duşu kullanılmasını tavsiye etti.

*Bu sitede yazı yayınlatmanın en ucuz yöntemi için tıklayın!
loading...

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Önizleme